Drone (Quadcopter) Nasıl Yapılır?

Murat_isimli

Selamlar!

Bu hafta biraz geç girebildik yazıyı, kusura bakmayın. İşler çok yoğunlaştı artık, ve bununla beraber yazıları yetiştirmekte de fark ettiğiniz üzere biraz zorlanmaya başladık. Neyse, El Clasico, çekimler sonunda detaylandıracağız 🙂

Şimdi, bu hafta herkesten gelen yoğun istek üzerine sizleri kıramadık ve drone yapımını anlatalım dedik. Ama yok ben bunla uğraşamam daha basit bir şey yok mu diyenleri programda gösterdiğimiz ornithopter (kanatlı mekanik kuş) kısmına alalım!

Drone dediğimiz şey, aslında yapımı çok basit (haftaya ne demek istediğimizi daha rahat anlayacaksınız) ama çok da zor aynı zamanda. Yani bakarsak çok atla deve değil, artı şeklinde bir şase ve bunun üzerindeki elektronik. Ama tabi çok önemli bazı öğeler var, bunlara dikkat etmezsek sağa sola çarpıp daha uçuramadan kırdığımız bir drone’umuz olur elimizde.

Bu sistemin en çabuk zarar gören parçası her uçan cihazda olduğu gibi pervane (propeller). O yüzden alırken yedekli alın, değişik boylardaki pervaneler farklı thrust(itim ya da itici kuvvet, bizim için en önemli değerlerden biri) değerlerine sahip olacak. Birkaç çeşit alıp denemeler yapın. Biz 3D printerla yaptığımız drone için bir de kanat koruma koyduk, ne olur ne olmaz.

Evet gelelim can alıcı noktasına. Çıtadan bile şase yapılır falan da, malzemeyi nasıl seçeceğiz? Yani motoru neye göre hesaplamalı, hangi pili kullanmalı? Pervane dedik güzel de 1045 yazıyo o ne? 0845 olsa olmaz mı? Kumandayı kaç kanal almalı? Esc’sini nasıl seçmeliyim vs vs uzar da gider.

Malzeme listesini verelim, sonra detaylara girelim.

MALZEME LİSTESİ

 1. Kontrol kartı Biz KK2 kullandık. Bu bizim drone’umuzun beyni. Yani üzerinde alıcı girişleri, güç giriş çıkışları, esc çıkışları, sensörleri (akselerometre, jiroskop vs), lcd paneli olan, içinde yazılımı yüklü olan ve sistemi yöneten ana kumanda kartımız. Şimdi önemli soru şu, bunu biz Arduino veya benzeri bir kart kullanarak yapamaz mıydık? Tabi ki de yapabilirdik (ki yaptık duramadık, başka bir postta vereceğim kodu vs). Ama burada şu devreye giriyor. Biz Arduino’yu neden kullanıyoruz ki? Kristal osilatörünü, voltaj regülatörünü, Atmega’sını, direncini kondansatörünü bağlayıp pinleri dışarı verip bir prototipleme kartı yapamaz mıyız? Hatta daha ileri gidelim, kapasitör niye kullanıyoruz ki, kendimiz cam süt şişesini alüminyum folyoyla kaplayıp içine tuzlu su koysak bakır tel daldırsak olmaz mı 🙂 Hatta cam şişeyi niye kullanıyoruz ki, deniz kumundan… Tamam. Biz eğer “maker” isek yapmamız gerekir, ama bazen de işi çabuklaştırmak da gerekir. Aynı daha önceki postlarımızda anlattığımız gibi, step motor sürücüsü almamıza gerek yok, basit bir entegre+regülatör+devre elemanları vs ile işi çözebiliriz. Ama kompakt ve düzgün çalışan bir sisteme ulaşmamız için biraz vakit harcamamız gerekir. Vakit de bizim için en kıymetli şey, bunu unutmayın. Önce çalışan bir prototipi yapıp, sonra parçalarını tek tek vakit buldukça kendi imalatınız olan ürünlerle değiştirip yaparsanız; hem hata payınızı düşürürsünüz, hem de sistemi çöze çöze ilerledikçe git gide artan tecrübenizle çok daha verimli çalışabilirsiniz. Naçizane önerim 🙂
 2. 4x 30A Brushless ESC Yani Electronic Speed Controller. Biz 30A Brushless ESC kullandık, çünkü seçtiğimiz motorlar da brushless ve yüksek KV. Alırken dikkat edin. 20A ya da 25A da kullanabilirsiniz, kullanacağınız motorlara göre değişir. Küçük bir drone yapıyorsanız o kadarına bile gerek yok. Bu minik birimlerin içerisinde kendi yazılımları var. Ben bu ESCleri aldıktan sonra kullandım ve performansları çok hoşuma gitmedi, içlerindeki entegrelere minik 4 tane lehim atarak SimonK Firmware yükledim. Performansını çok arttırdığını söyleyebilirim. Biraz cerrah işi, eğer ellerinize çok hakim değilseniz hiç bulaşmayın derim. Detaylar yine sonra.
 3. 4x Brushless DC motor. Bu da iyi hesaplanması gereken bir değer. Şimdi basitçe şöyle. Motorları seçerken bizim için en önemli değer KV denen değer. Yani Volt başına RPM. Bu bizim drone’umuzun thrust değerini belirliyor. Arabadaki beygir gücü gibi düşünebiliriz. Burada vereceğim tüyo şu: Drone’unuzun toplam ağırlığını hesaplayın (her şey dahil, kamera vs de koyacaksanız ekleyin) Diyelim ki 2kg(yuh!) Sonra bu değere %15-20 civarı bir pay ekleyin = 2.4kg Bunu 2 ile çarpın ve de 4 motora bölün. Yani 4.8/4=1.2kg=1200 gr. İşte sizin alacağınız motorun minimum KV değeri bu olmalı. Çok paylı paylı koydum tabi 🙂 Yani pratikte 980 KV rahatça kaldırıyor diyebilirim. Ama hover yapacaksa siz yine de benim gibi bu payı koyun, sonra üzülmeyin.
 4. 4x Pervane Biz 1045 kullandık. Pervane seçimi de önemli, çünkü motorlardan gelen rotasyonel kuvveti drone  eksenine dik kuvvete çeviren birimlerimiz bunlar. Bunlardan 2’si başka tip, 2’si başka. Yani drone’umuzun 2 motoru saat yönüne dönerken, diğer ikisi saat yönünün tersine dönüyor ya, işte bunlara takacağımız pervaneler de ona göre farklı. Üzerlerine bakarsanız örneğin ikisinde 1245 yazıyorsa, diğer ikisinde 1245R yazmalı. Burası çok önemli. Sonra da tabi bunu kontrol kartı üzerinde ayarlamanız gerekiyor. Buradaki rakamlar şu anlama geliyor: 1245 şu demek kanat boyu 12 inch(30.48 cm) uzunluğunda ve ‘pitch’ değeri (bir rotasyon için aldığı yol değeri) 4.5 demektir. propeller-pitchYüksek pitch değeri daha yavaş dönme anlamına gelecek tabi. Ama aynı RPM değerlerinde araç daha hızlanacak, fakat bu sefer de daha çok güç harcayacak. Yine aynı şey kanat boyu için de geçerli. Kanat boyu çok uzun olduğunda da alet çok zorlanacak ve bir noktadan sonra yerden bile kalkamaz duruma gelecek.
 5. Kumanda+Receiver Bizde 2 tip vardı, Turnigy 9x ve 5x, Normalde 5x yeterli fakat kamera takacağımız için onun yönlerini ayarlamaya ihtiyacımız vardı, ordaki 2 servonun kontrolü için 2 kanala daha ihtiyacımız vardı. O sebeple kameralı olanı 9x ile kontrol ediyoruz.
 6. Li-po pil Geldik son maddeye. Bu da önemli çünkü sistem bütün enerjisini bu pil üzerinden alacak. Diğer değerleri dengeledik diyelim, iyi bir uçuş süresi için iyi bir pil şart. Pilde de 2 önemli faktör var. Birinci faktör tabi ki ağırlığı, ne kadar çok mah(miliamper/saat) o kadar uzun uçuş süresi, bir o kadar da ağırlık(ve de fiyat) demek. Ne kadar ağırlık, o kadar motor Kv ve propeller hesapları demek. Ve de ağırlaştıkça aynı hız değerlerinde daha fazla güç harcanacak pil daha çabuk bitecek. Döndük mü başa 🙂 Neyse moral bozmak yok, sonuçta bizim gibi bir drone yapıyorsanız, motorlar yeterince kuvvetliyse, propeller seçimi doğruysa 200-300 gr toleransınız olacaktır sistemde merak etmeyin! Biz burada bilgi vermek amaçlı yazıyoruz bu kadar detayı, yoksa bir şekilde uçacaktır sisteminiz sonuçta 4 kanat var sistemde 🙂 İkinci faktör akım dağıtma kapasitesi. Bu pillerin üzerinde mesela 20C, 25C gibi değerler yazar. Bunu çarpanı gibi düşünebiliriz. Yani 3050 mah 3s bir pilimiz var ise ve de 25C ise, bu pilin anlık akım verebilme kapasitesi 25*3050=75A gibi bir değerdir. Yani toplamda bu kadar akımı sisteme anlık olarak sağlayabiliyor demektir. Dolayısıyla sizin motorlarınızın güç ihtiyacına göre hesaplama yaparak nasıl bir pile ihtiyacınız olduğunu belirleyeceksiniz. ESC’lerin yüksek amper olmasında sorun yok, ama düşük olması sorun, onu belirteyim.

Sonuçta anlatacak o kadar çok şey var ki, dediğim gibi kolay gözüken zor olan bir konu. Yani motoru seçerken şöyle düşünün, motorların verimliliği yüksek olmalı, fazla ısınmamalı. Kanatlar ne kadar büyük o kadar iyi diye bir şey yok. Optimum değeri bulmalısınız. Küçük kanat, düşük RPM çoğu zaman daha iyi çalışıyor. Pili de hesaba katın. Kanat büyüdü, motorlara yük bindi, daha çok pil harcanıyor ama daha hızlı yükseliyor, fakat ani hareketlerde yavaş. Küçük kanatla daha atik bir drone olur ama bu sefer de hız faktörü var vs. vs. Olay en doğru değeri yakalamak. Kanat-motor-pil dengesini çok iyi kurmalıyız ki maksimum verimi alalım. Bunun için de daha malzeme listesi aşamasında nasıl bir drone istediğimize karar vermeliyiz. Ağırlığı ne olacak, hızlı atik olup taklalar mı atsın, bakkaldan bize kola mı alsın bunları iyi belirleyip alışverişimizi ona göre yapmalıyız.

Şimdi bağlantı kısmı kolay hızlıca geçiyorum. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ağırlıkları dengeli olarak dağıtmak. Sistemin ağırlık merkezi ortaya gelecek, yoksa bazı motorlara daha çok yük binecek demektir. 

Peki seçtik malzemeyi, bağladık ettik sonra? Hadi uçuralım bakalım 🙂 Bir kaldırdık sağa gidiyor, hani bu ne güzel dümdüz yükselip havada duruyordu yahu?

İşte en önemli kısım. Ayarlar. Önce doğru ayarları yapmamız lazım. Çok fazla vaktim olmadığından yine hızlıca size bir fotoğraf koyacağım. Üstünde sırasıyla 13 maddelik bir ayarlar sıralaması var. O sırayı takip ederek ayarlarınızı yapın. Malum anlatacak çok şey var, daha vakumlu şekillendirme kısmına bile gelemedik. Bizi bir süre daha idare edin, 1-2 aya kalmaz bütün detayları vereceğiz. Sorular yine yorumlara lütfen, cevaplardan herkes faydalansın, şimdilik böyle ilerleyelim. Yazdıklarımı tekrar okuyamadım bile, yazım hatalarında da uyarırsanız sevinirim 🙂

2015-08-02-03.52.002

Bu ayarları yazıya da döktüm, aşağıdan bakabilirsiniz.

 

HER ZAMAN İLK ÖNCE KANATLARI ÇIKARIN! Burası çok önemli, bu yüzden pek çok yaralanmalar yaşanıyor. Bana olmaz demeyin sakın, oluyor 🙂

KK 2.0 SK 450 AYARLAR

1- Önce menüden ‘Factory Reset’ yapın.

2- Sensörlerin çalıştığına emin olun. Ekranda ‘Sensor Check’ var onu yapın. Drone’u düz bir yüzeye koyun. Burası önemli. Düz zannettiğiniz bir yüzey değil, su terazisiyle vs. bakarak düz olduğunu bildiğiniz bir yüzeye koyun. Sonra ‘ACC calibration’ yapın.

3- Self level = AUX

Link roll pitch = YES

Auto Disarm = YES

CPPM enabled = NO

4- Misc settings altından şu ayarları yapın:

min. throttle = 10

Height Dampening = 0

Height D.Limit = 30

Alarm 1/10 Volts = 105

Servo filter = 50

5- Load motor layout = Quadcopter x Modedrone_motor_yonleri

6- Receiver Test

Ail: 0

Elev: 0

Throttle: 0

Rudder: 5

AUX: -125 ort

7-  Gerekirse, kanalları ters çevirin. (Invert Channels)

8- 4 kanalı da 0’a ayarlayın.

9- PI Editor

Axis: Roll (Aileron) <=> pitch İkisi de aynı olacak.

P gain = 30

P limit = 100

I gain = 0

I limit = 20

10- Self level settings

P gain = 70

P limit = 20

ACC trim roll: 0

ACC pitch roll: 0

11-

 1. Throttle’ı en yukarı çekin.(Full throttle)
 2. 1 & 4 tuşlarına aynı anda basılı tutun.
 3. Sonrasında pili takın, esc’lerden 2 kısa bip gelecek.
 4. Throttle’ı tekrar 0sıfıra çekin, 1 kısa bip sesi gelecek.
 5. Butonları bırakın.

12-

 1. Motorları çalıştırın. Hepsinin aynı anda dönmeye başlaması gerekir. Dönmüyorsa kumanda üzerindeki trimler ile ayarlamaya çalışın. Beni biraz uğraştırdı, tam istediğim verimi alamadım. Ben de ESC firmware’lerini flash edip ‘SimonK’ yazılımını yükledim.
 2. Motorların şu şekilde dönmesi gerekiyor:drone_motor_yonleri

! Eğer ters dönen varsa, bağlı olduğu Esc üzerindeki herhangi 2 kablonun yerini değiştirin.

13- %50 throttle uygulayın, drone’u yerden alıp sağa sola oynatın.  Aşağıda kalan motorun daha hızlı dönmesi gerekiyor.

Son not, yukarıdaki temel ayarların ardından, kumanda üzerindeki ‘trim’ leri kullanarak sistemi stabil hale getirebilirsiniz. Yani sağa gidiyorsa biraz sola ‘trim’leyerek sistemi dengeleyebilirsiniz!

Haftaya görüşmek üzere 🙂

TASARIM KISMI

Fatih-copy_isimli

Selamlar.

Bu bölümde 2 farklı drone tasarımı yaptık.

Bir tanesi benim tasarladığım 3d printed olan. Diğeri de vacuum forming ile üretilen, mutfak gereçlerinden kalıbı yapılan, Özkanın uğraştığı şase.

Kendi yaptığım datayı aşağıda ekte step formatında görebilirsiniz.

quadcopter3mm

Parçaları ABS den basarsanız daha iyi olacaktır. %20 infill ile basabilirsiniz.

 

Türk İşi ekibi sosyal medya hesapları

Facebook: facebook.com/ntv.turkisi Twitter: @ntv_turkisi Instagramntv_turkisi Youtube kanalı: TÜRK İŞİ

Kişisel hesaplarımız:

Murat Kızılkaya Twitter: @muratkizilkInstagram: muratkizilk

Metin Şahin Twitter: @MetinSahin_m, Instagram: METINSAHIN_M

Fatih Yıldız Twitter: @FatihTvittirInstagram: fatihyildiz1981

Özkan Özarslan Twitter: @ozkankimInstagram: ozarslanozkan

Drone (Quadcopter) Nasıl Yapılır?

* *

Yanıtla

208 Yorumlar on "Drone (Quadcopter) Nasıl Yapılır?"

Bildirim
avatar

Sırala:   en yeni | en eski | en çok oylanan
Seçkin Albamya
Ziyaretçi
8 yıl 10 ay önce

3B çizim dosyasını koyabilir misiniz? Bir de yazıcıda çizim hangi ayarlarda basılmalı?

Fatih Yıldız
Editor
Fatih Yıldız
8 yıl 10 ay önce

Selam Seçkin.

En geç Cumartesi gününe kadar 3mm ve 2mm kalınlıkta olmak üzere 2 farklı tasarımı siteye eklemeyi planlıyorum. Print detayları da veririm.

Fatih

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet
8 yıl 10 ay önce

Aceleye gelmiş haliyle bile çok çok iyi Türkçe kaynak. Teşekkürler!

Ömer
Ziyaretçi
Ömer
8 yıl 10 ay önce

Abi yeni keşfettim programı fakat çok hoşuma gitti umarım uzun soluklu bir proje olur

atila
Ziyaretçi
atila
8 yıl 9 ay önce

abi toplam maliyet ne kadar

Onur
Ziyaretçi
Onur
8 yıl 9 ay önce

Eğer bu drone’u yapmak istersek altına kamera için 3 eksen gyro’yu nereden temin edebiliriz veya nasıl yapabiliri

Özkan Özarslan
Editor
Özkan Özarslan
8 yıl 9 ay önce

Eğer satın alacaksanız 3 eksen gimbal bir çok yerde mevcut.
Yapmak isterseniz gelecek sezonu beklemeniz gerekecek.
🙂

atila
Ziyaretçi
atila
8 yıl 9 ay önce

murat abi siz programi finalmi yaptınız

Özkan Özarslan
Editor
Özkan Özarslan
8 yıl 9 ay önce

Programın sezon finalini yaptık. Ve kısa bir araya girdik.

Hasan Gürkay Bostancı
Ziyaretçi
Hasan Gürkay Bostancı
8 yıl 7 ay önce

Yeni sezonun başlama tarihi ile ilgili bir bilgi verebilme imkanınız var mı peki?

Onur Cengiz
Ziyaretçi
Onur Cengiz
8 yıl 9 ay önce

drone yapımıyla alakalı çok başarılı bir çalışma geliştirdiniz, 1. sınıf mekatronik öğrencisi olarak projelerinizi imrenerek izliyorum. gerçekten çok başarılılar. bu projeyle alakalı bir sorum olacak kamera gimbal’ini hazır almak mı lazım yoksa onu da kendimiz mi yapmalıyız hazır alacaksak önerileriniz var mı? geçekten çok teşekkürler

Özkan Özarslan
Editor
Özkan Özarslan
8 yıl 9 ay önce

Biz ekip olarak yapmayı, hazır almaya tercih ediyoruz. Ama bu biraz da imkanlarla alakalı bir şey. Eğer çevrenizde sizin eksiklerinizi tamamlayacak, iyi anlaştığınız arkadaşlarınız varsa yapmayı deneyin derim. Ama uğraştırıcı bir süreç şimdiden uyarmalıyım.
Genel olarak bir marka model tavsiyesi vermiyoruz, araştırıp bulmanız gerekecek.

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan
8 yıl 9 ay önce

Murat abi, el ile başka biyonik el yerine quadcopteri kontrol edebilir miyim ?

berkant
Ziyaretçi
8 yıl 9 ay önce

Bu maketini biraz dağa küçüğ ü için ne kaç voltluk motor ve pil kullanabiliriz ben berkant 14 yaşindayim

Enes
Ziyaretçi
Enes
8 yıl 9 ay önce
ozan
Ziyaretçi
ozan
8 yıl 9 ay önce

projeleri ne zaman güncelleyeceksiniz bazı ince ayrıntıları merakla bekliyoruz

Enes
Ziyaretçi
Enes
8 yıl 9 ay önce

Hocam, öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Motorların kv değerini düşürdüm biraz. Sistemin her şey tamam son hali şöyle:
Motor:http://www.aliexpress.com/item/Brand-EMAX-XA2212-980KV-Outruner-Brushless-Motor-w-Prop-Adapter-and-Accessories-for-DJI-F450-F550/32340097644.html?ws_ab_test=201407_2,201444_5,201409_1
ESC:http://www.aliexpress.com/item/free-shipping-4pcs-lot-Simonk-10A-20A-30A-40A-Firmware-Electronic-Speed-Controller-ESC-for-RC/32402581284.html?spm=2114.01020208.3.36.qbnyas&ws_ab_test=201407_1,201444_5,201409_2
Batarya:http://www.aliexpress.com/item/ZOP-Li-poly-Li-on-Lipo-Battery-10000mAh-11-1V-25C-3S-XT60-Plug-For-RC/32309032931.html?ws_ab_test=201407_1,201444_6,201409_4
Batarya alternatif:http://www.aliexpress.com/item/LION-POWER-3S-11-1V-5200Mah-30C-MAX-40C-XT60-Plug-RC-Helicopter-Battery-Lipo-battery/32432023680.html?ws_ab_test=201407_1,201444_5,201409_5
Pervane:http://www.aliexpress.com/item/Shaft-rotor-10-pros-and-cons-of-propeller-1038-paddle-2/1781857118.html?spm=2114.01020208.3.1.mFHzfv&ws_ab_test=201407_2,201444_6,201409_5
Uçuş kontrol ünitesi:http://www.aliexpress.com/item/Original-DJI-Naza-M-Lite-Multi-Flyer-Version-Lite-Flight-Control-Controller-w-PMU-Power-Module/32437436396.html?ws_ab_test=201407_2,201444_5,201409_4
Alıcı-verici:http://www.aliexpress.com/item/100-original-CT6B-2-4Ghz-6CH-Transmitter-w-FS-R6B-Receiver-For-RC-DIY-quadcopter-mini/32430836879.html?ws_ab_test=201407_1,201444_5,201409_5
Sorulara gelince :D:
1-)Bu sistem birbiriyle uyumlu mu?
2-)Benim istediğim yavaş hızlansada yüksek hızlara(50-60kmh) çıkabilmesi, uzun mesafelere gidebilmesi (10km-tabiki fpv ile) ve ksek irtifalara çıkabilmesi. Yani akrobasiye ani manevre yeteneklerine falan sahip olmasına gerek yok. Onun için inşallah ileride başka bir tane multicopter düşünüyorum. 😀 Bu isteklerimi karşılar mı?
Bayağı uzun oldu kusura bakmayın, şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

Emre
Ziyaretçi
Emre
8 yıl 9 ay önce

Abi çoğu parçayı yazıldıda bunları neye koyacazğız

Enes
Ziyaretçi
Enes
8 yıl 9 ay önce

GÜNCELLENDİ
Sizden ve başka kişilerden aldığım tavisyelere göre parçaları yeniledim. Bunda değiştirmem gereken bir şey var mı?
Parçalar:

Motor: Sunnysky Angel A2212 980Kv
ESC: SIMONK 30A BEC 5V3A 499Mhz yenileme oranı
Uçuş kontrol ünitesi: Naza M Lite
Batarya: 5000mAh 30C Max 40C 3S 11.1V
Prervane: 1045
Alıcı-verici: 6Ch 2.4GHz

Linkler:

Motor linki: http://www.aliexpress.com/item/SUNNYSKY-Angel-Series-A2212-13-980KV-2-3S-Airplane-Outrunner-Brushless-Motor-for-Multicopter-Quadcopter-Multi/32365227291.html?spm=2114.01020208.3.37.dcVnxn&ws_ab_test=201407_5,201444_5,201409_4
ESC linki:http://www.aliexpress.com/item/free….qbnyas&ws_ab_test=201407_1,201444_5,201409_2
Uçuş kontrol ünitesi: http://www.aliexpress.com/item/Orig…96.html?ws_ab_test=201407_2,201444_5,201409_4
Batarya: http://www.aliexpress.com/item/LION…80.html?ws_ab_test=201407_1,201444_5,201409_5
Pervane: http://www.aliexpress.com/item/Blade-1045-1045R-CW-CCW-Propeller-For-Multi-rotor-Copter-Quadcopter/32407742755.html?spm=2114.01020208.3.144.NEpX5l&ws_ab_test=201407_5,201444_5,201409_4
Alıcı-verici: http://www.aliexpress.com/item/100-…79.html?ws_ab_test=201407_1,201444_5,201409_5

Bu sistemle amacım, uzun mesafe (10km-fpv için), yüksek irtifa(1000m veya daha yüksek), yüksek hız(50-80kmh) ve tabiki uzun uçuş süresi (40-60 dakika). Ani hızlanma, Ani manevra yeteneği, ters dönme vb. istemiyorum. Eğer sistem uyumluysa, istediğim irtifa, hız, uçuş süresi vb. isteklerimi karşılar mı? Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Enes
Ziyaretçi
Enes
8 yıl 3 ay önce

Malzemeleri kim yazdıysa teşekürler calışmalarınızda başarılar

Eray Bektaş
Ziyaretçi
Eray Bektaş
8 yıl 9 ay önce
Şuanda uğraşmakta olduğum bir proje var bahçemizin aydınlatmasını güneş panelinden elde ettiğim enerjiyi -Li-on pilde depolamak -Arduinoyu li-on’dan çalıştırmak istiyorum (Daha sonra arduino yerine devre kullanacağım) Arduinoyu ldr ile ışığa duyarlı yaptım gece yanıp gündüz sönmesini sağlıyorum. Güneş panelleri ile ilgili bir bilgim yok arduinoyu çalıştırabilecek kadar enerjiyi li-on ile verdiğimi varsayalım ***SORUNLAR -5v’luk bir Li-on’u şarj etmek için nasıl bir güneş paneli kullanmalıyım ? -Elimde 1,5v’luk bir güneş paneli var herhangi bir pili yavaş yavaş şarj edebileceğimi düşünmüştüm fakat yanılmışım sanırım muhtemelen bir regulator yardımı ile şarj etmem gerekecek(okuduklarıma göre) ***Fakat bunun için nasıl bir regulator kullanmalıyım ? ***veya… Read more »
Mirhan
Ziyaretçi
Mirhan
8 yıl 9 ay önce

Abi step motorun esc olmadan hız kontrolü potansiyometre ile nasıl yapılır ?

hello
Ziyaretçi
hello
8 yıl 8 ay önce

Hocam arduino’ya sahibim Quadcopter yapmak istiyorum ama motorlar pahalı diye oyuncak arabadaki motorlar ile mini bir tane yapmaya karar verdim ama bu seferde pilde sıkıntı çıktı pil için önerecekleriniz nelerdir ? (Mümkümse biraz ucuz olsun 🙂 )

Barış
Ziyaretçi
Barış
8 yıl 8 ay önce

Hocam quadcopter yapmak için 1 arduino , 1 arduino mini , kumanda , 2 nrf24l01 sensör ,4 ouncak araba motoru , 4 pervane, 4 tanede pil yeterlimi ? birde mini quadcopter yapacağım için 4 tane uygn pervane gösterseniz almam için sevinirim hocam 🙂

Sergen
Ziyaretçi
Sergen
8 yıl 8 ay önce

Öncelikle Merhaba;
Bir ArduCopter Projemiz var fakat parça uyumluluğu konusunda fikrinizi almak istedim.
Lipo : 4S 6000mAh 50C http://www.aliexpress.com/item/New-14-8V-6000mAh-50C-Max-55C-4S-4Cells-14-8Volt-RC-LiPo-Li-Poly-Battery/725706796.html
Esc : 30A
Prop : 10×45″
Motor: 1000kV http://www.aliexpress.com/item/4set-lot-A2212-1000KV-Brushless-Outrunner-Motor-30A-ESC-1045-Propeller-1-pair-Quad-Rotor-Set/32225197601.html
frame : http://www.aliexpress.com/item/FPV-Quadrocopter-X500-500-Quadcopter-Frame-500mm-for-GoPro-Multicopter-TBS-DJI-Spider/32365082503.html
Hesaplarıma göre 1.5 – 2 kilo copter ağırlığım olacak kağıt üzerinde yeterli görünüyor. Motorlar veya esc 4s batarya ile sıkıntı çıkarır mı ?
Birde Post’da arduino ile de yaptık kodları paylaşıcam demişsiniz örnek olması amacı ile görebilseydik iyi olurdu.

Game
Ziyaretçi
Game
8 yıl 8 ay önce

Hesabınızı yaptım 690 KV çıktı bunun için oyuncak araba motoru yetmez mi ?

İsmail
Ziyaretçi
İsmail
8 yıl 8 ay önce

Abi bir sorum olacak:Bende bir adet uzaktan kumandalı 4×4 çok harika oyuncak araba var.Devresinde sıkıntı vardı ucuz bir araba alıp devresini ona geçirdim çalıştırdım.Pil sorununu aşmak için 4.8v’den hariç 6v-4.7amp akü alıp role yardımı ile motorlara 6v ilettim buda çalıştı ancak ben role yerine motor kontrolü yapan ve kumandaya göre hızlanan ne kullanabilirim.Kullandığım kumandanında hız kontrolü yok sanırım kumandada değişecek beni bu konu ile biraz aydınlatırsanız çok sevinirim şimdikten teşekkürler.
Abi tüm ekibe selamlar ben bu soruyu you tube’de sormuştum cevap gelmedi burasını yeni gördüm rica etsem cevap alabilirmiyim. teşekkürler.

Bekir
Ziyaretçi
Bekir
8 yıl 8 ay önce

Abi, kız kaçıranı ateşleme devresini nasıl yaptın ?

Ali ÜNSAL
Ziyaretçi
Ali ÜNSAL
8 yıl 8 ay önce

Merhabalar,
Gelistirmekte oldugum quadcopter projem var fakat suan ardujno uno calisiyorum. Soyle bir proplemim var. Pin sayisi olarak yetersiz kaliyor. Burada ust modellerden birine gecmeyi dusunuyorum fakat kararsiz kaldim. Sizce arduino mega mi yoksa arduino due mi tercih etmeliyim. Fiyatlari hemen hemen ayni olmasina karsilik due islemci hizi daha ustun. Hangisini onerirsiniz.

burak
Ziyaretçi
burak
8 yıl 8 ay önce

arduino için kodu verebilirmisiniz?

onur
Ziyaretçi
8 yıl 8 ay önce

abi merhaba motor projemiz için quadcopter yapmaya karar verdik..aynı zamanda remote control transmitterı da kendimiz yapacağız..controller nasıl yapılır adımları nelerdir,nereden başlamak gerek bize ne önerebilirsiniz..bunun üzerinede yeni sezonda çalışmalarınız olacak mı ?teşekkürler abi şimdiden

Mehmet Pekin
Ziyaretçi
Mehmet Pekin
8 yıl 8 ay önce

Merhabalar Vacuum Forming yöntemi ile yaptığınız frame de kullandığınız termoplastik malzemenin tam olarak hangi termoplastik malzeme olduğunu ve nereden temin edebileceğimizi söyleyebilir misiniz acaba?

Özkan Özarslan
Editor
Özkan Özarslan
8 yıl 7 ay önce

Merhabalar Mehmet;
Biz Polistiren kullandık. Malzeme tedariki biraz zor ve ancak yüksek adetlerde bulunabiliyor. O yüzden işin biraz zor. İnternetten araştırıp tek tek bütün firmalarla irtibata geç.
Ama Abs, pet, pet-g de işini görecektir. Pet malzeme ile çalışırken dikkatli ol ısıtırken rengi opaka dönüşürse sertleşiyor.

Onur
Ziyaretçi
Onur
8 yıl 7 ay önce

benim sorum fatih abiye, acaba 3d step çizimini parça bazında da yükleyecek mi? ya da göndermek mümkün mü çünkü ben bu parçaları okudla bastırmak istiyorum ancak assemblyden kabul etmiyorlar

Fatih Yıldız
Editor
Fatih Yıldız
8 yıl 7 ay önce

Onur merhaba. parçaları solid works ün deneme sürümünü veya başka bir 3d programın deneme sürümünü yükleyerek kendin ayırabilirsin.

Fatih

eda bingöl
Ziyaretçi
8 yıl 7 ay önce

murat bey merhaba nasılsınız.biz motor projemiz için bilgisayardan kontrollü uzaktan kumandalı araba yapmak istiyoruz.aynı zamanda arabaya yerleştirdiğimiz kamerayla görüntüyü bilgisayara aktarcagız.hangi tür kamera kullanmalıyız ve o kameranın aldığı görüntüyü bilgisayara nasıl aktaracagız ve arabanın kontrolünü bilgisayardan nasıl yapacagız hangi programı kullanmalıyız hazır yazılımları var mı proje için link atmanız mümkün mü acaba? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler sevgiyle kalın…

Ümit
Ziyaretçi
Ümit
8 yıl 7 ay önce

Merhabalar elimde 7.4 volt 1500mah plim var analart olark kk2.15 seçtim özellikleri arasında Input Voltage: 4.8-6.0V geçiyor 4 tane 1000kv motorum var 7.4 Voltu anakarta baglasam yakarmıyım ?

Ömer
Ziyaretçi
Ömer
8 yıl 7 ay önce

Kumanda kontrolünden çıktıktan sonra otomatik olarak başlangıç pozisyonuna dönme özelliği için hangi parçaları kullanmalıyız. Seçtiğiniz kontrol kartı bu özelliği destekliyor mu.?

ÖMER
Ziyaretçi
ÖMER
8 yıl 7 ay önce

Merhaba. Bu kiti almak istiyorum. Karar verdim gibi. http://bit.ly/1MEatMJ
Ancak bu kit ile beraber hangi pili almalıyım değerleri ne olmalı. Ağırlığı ne olmalı.? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Gopro tarzı bi kamera ile uçurmayı düşünüyorum. 20 dakika civarı uçuş süresi ideal olur sanırım. Fiyat-Performans olarak en iyi ne önerirsiniz. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Serkan
Ziyaretçi
Serkan
8 yıl 7 ay önce

Hocam tahmini maliyet ne kadar tutar acaba

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan
8 yıl 7 ay önce

Murat abi, elimde http://www.robotistan.com/super-multikopter-seti-kendin-yap-drone-kiti-multicopter bu kitten var. Ancak ben bu copteri arduino dan kontrol etmek istiyorum. Arduino ile quadcopterdeki alıcıya nasıl bağlanıp komut gönderebilirim?

Sercan
Ziyaretçi
Sercan
8 yıl 7 ay önce

Murat abi selamlar,
Bu drone için anten takip sistemini nasıl yapabiliriz

cihan aksoy
Ziyaretçi
cihan aksoy
8 yıl 7 ay önce

selam abi.Drone da k2.0 kullanmışsınız. ben arm işlemciyle yapıcam ve doğal olarak kendim programlıcam ama bazı sıkıntılar var. program algoritmasını verebilirmisin abi ona göre kodlarımı düzenlicem. bu arada yaptığınız işle bizleri aydınlatıyorsunuz.bunun için çok teşekkür ederim.

Rush Jukraq
Ziyaretçi
Rush Jukraq
8 yıl 5 ay önce

Abi ben 3D baskı ile drone’umun iskeletini yazdıracağım. Fakat baskı yapan yerler fiyatı çok uçuk söylüyor acaba ucuza baskı yaptırabileceğim bir yer var mı?

Köksal
Ziyaretçi
Köksal
8 yıl 5 ay önce

dronenun kamera görüntüsünü bilgisayara aktarmak istiyorum sizce hangi programı kullanmalıyım ?

Burak Beken
Ziyaretçi
Burak Beken
8 yıl 5 ay önce

3S Lipo pil
30A Brushless ESC (x4)
KK2.1 Quad-copter Kontrol Kartı
980 kv Brusless motor (x4)
1245 (x2) 1245r (x2) 12 inç pervane
Turnigy 9X-V2-2.4 GHz-9 Kanal Kumanda
Sensörler :
MMA7341L 3 Eksen İvme Ölçer IMU
BMP180 Barometrik Basınç / İrtifa Sensörü
Su Geçirmez DS18B20 Dijital Isı Sensörü
RPM Sensörü
Telemetri Sistemi

murat
Ziyaretçi
8 yıl 5 ay önce

hocam HDD motor kullanmak istiyorum quardcopter için sizce uygun mudur bide nasıl bir ESC kullanabilirim 7200 RPM motor gücü ?

Murat
Ziyaretçi
8 yıl 5 ay önce

Hocam HDD motor yerine hangi motor u onerirsiniz guclu bir motora ihtiyacim var

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet
8 yıl 5 ay önce

Merhabalar kolay gelsin bi kac sorum olacaktı. Bitirme projemiz için quadcopter yaptık. F450 üzerine klasik 980kv motorlarla donanımı kk2.15 yazılımı 1.9 stevis olan mıcrocontroller kullandık. İnternet üzerinde cok fazla PI degerleri falan var fakat hala stabıl ucuramadık ve tabı frame nin bır kolunu da kırdık. Yardımcı olabılır mısınız

göksel
Ziyaretçi
göksel
8 yıl 4 ay önce

S.a nanocopter yapmak istiyorum 4x çekirdeksiz 3v-5v 12mm motorlar(örnetk:jtron) için kontrol kartı lazım ve bu kart ile kontrolu nasıl saglarım yardımcı olursanız sevinirim

mehmet
Ziyaretçi
mehmet
8 yıl 4 ay önce

slm drone almayı ama havada kalma suresının uzun olmasını ıstıyorum bunun ıcın dronun uzerıne 10watlık gunes enerjı panelı koysam havada kalma suresını uzatabılırmıyım sızce

İsmail
Ziyaretçi
İsmail
8 yıl 4 ay önce
Alıcı-Verisi 6 kanal alıcı ve verici buradaki. Kamera bağlamak için 9 kanal şart mıdır? http://goo.gl/vMmWL9 4x 2212 920kv fırçasız motor + 4x 30a simonk esc dört multirotor x525 F450 (920 kv veya 980 kv arasında cok fark varmıdır. Boyle bir sisteme uygunmudur 920kv.) http://goo.gl/HCSwlL 10×4.5 4X Karbon Naylon 1045 1045R Pervane http://goo.gl/CbqPLx Kk2.15 çok rotor lcd uçuş kontrol kurulu http://goo.gl/uveMxm 450F F450 MultiCopter Quadcopter Kiti Çerçeve http://goo.gl/GoaWwe Lipo pil 3 s 11.1 v 5200 mah 30c max 40c xt60 http://goo.gl/Puj2Rn Yazılım haricinde bunlardan başka birşeye ihtiyaç varmıdır. Neredeyse sizin paylaştıgınız parçalara yakın bir cihaz agırlık olarakta. 5500 mah pil ile… Read more »
AhmetFatih
Ziyaretçi
AhmetFatih
8 yıl 4 ay önce

2 sorum olcak
1 si kamera için anlık izleme yapılıyormu ?
2 si google cardboardın yapımı mevcutmu ?

Murat
Ziyaretçi
Murat
8 yıl 4 ay önce

Murat abi merhaba nasılsın. Bitirme tezini quadrator aldım. Sizin anlatiminizi takip ettim bilgileri edindim. Bir kaç sorum olacak.
ardinou kullanacağım. Elektronik bilgim yok ancak bitirme tezini aldığım hoca bu derse girmemi istedi bende bu dersi alıyorum.
1- motorlarin 2 sinin saat yönünün tersine dönme gereksinimi anlamadım. Torku ortadan kaldırmaktan kasıt ne oluyor.
2. Esc hız kontrolunumu sağlıyor yoksa pil ile motorlar arasına bagladigimiz bir farklı bir aparatmi.
Yeni araştırmaya başladım sorularim biraz saçma olabilir. Kafam o kadar karıştıki.
Bu arada govde kısmını kompozit malzeme veya ABS malzeme turunden yapmak istiyorum. 3d printerinda bu malzemeleri kullanan bir yeri bulma sansim olabilirmi.

Muhammet Raşit Kolay
Ziyaretçi
Muhammet Raşit Kolay
8 yıl 4 ay önce

Merhabalar benim elektrikle hiç işim olmadı ama meraklıyım bu tür şeylere bi drone yapmak istiyorum güneş enerji destekli tutma kollu kameralı . böyle birşey yapmak için gerekli malzemeler nelerdir tam olarak yazarsanız çok mutlu olurum teşekkürler.

murat
Ziyaretçi
murat
8 yıl 4 ay önce

Murat abi merhaba,
outrunner brussless motor fiyatları internette çok yüksek, bugün kadıköyde pasajları gezdim satıcılar ellerindeki motorun kaç kv değerinde olduğunu dahi bilmiyorlar çok düşüktür diye güvenip alamadım.
20 tl fiyat verdiler. 20-30 civarında bulma şansım varmı 1400-1500 kv degeri işimi fazlasıyla görür.
sultanbeyli bit pazarı demiştiniz daha önce ordada yine motorun kv degerlerini bilmiyorlarsa ne yapmam gerekir.
Diğer parçalar içinde açıklama yaparsan çok sevinirim, iyi çalışmalar abi.

Murat
Ziyaretçi
Murat
8 yıl 3 ay önce

Murat abi merhaba,
Drone hızını arttırmak için neler yapabiliriz. Ardinou veya kk2 hızı etkilermi etkilerse hangisi daha iyi olur acaba ilgin için tesekkurler abi

ismail
Ziyaretçi
ismail
8 yıl 3 ay önce

KK2 Kartını kullanmak istiyorum. Bu kartta kod yazma ihtiyacı bulunmuyor galiba direk bağlantıları yapıp kumandaya tanıttığımız zaman uçuşa hazır hale geliyor?

wpDiscuz