Biyonik El Nasıl Yapılır?

Murat_isimli

Selamlar,

Yine yorucu bir haftanın ardından burdayız. Bu bölümde, hep Facebook’ta orada burada gördüğümüz biyonik el olayına merak sardık. Yapısı basit, fakat etkileyici bir ürün olduğunu düşünüyorum. Bir makineyi uzaktan yaptığımız hareketin aynısını yapacak şekilde kontrol etmek, hep insanın aklına süper kahramanları ya da bilgisayar oyunlarını getiriyor. Ve kullanması da inanılmaz keyifli bir ürün. Yapmak için yeter de artar bile!

Şimdi bu ürünü yapmanın 2 önemli aşaması var. Biri hareketli ve kontrol edilen mekanik kısım, biri de kontrol eden kısım. İkisinin de yapımını ve bir araya getirmenin yöntemlerini anlatmaya çalışacağız.

Malzeme Listesi:

 1. 2 x Arduino – Uno yeterli
 2. İster Xbee modül kullanın ister HC-05. xbee2 Tane kullanacaksınız, biri eldivene, biri de ele. Biz Xbee ile yaptık, ama HC-05 ile de çalıştırdık sonra. Ama ikisi için de ayar yapmak gerekiyor. Yani biri master(yönetici) biri de Slave(yönetilen) modda olmalı. Bir de şu var ki, Xbee kullanacaksanız prototipleme kartına uygun kanallardan bağlamanız gerekiyor, ya da kolaya kaçmak isterseniz ve bütçeniz varsa Xbee shield kullanabilirsiniz.. Önemli not: HC05 modülü hem master, hem de slave olarak kullanılabilirken, HC06 sadece slave olarak kullanılabiliyor, bilginiz olsun. Alırken dikkat edin.
 3. 5 tane servo motor. Her parmak için 1 adet. Hangi çizimi kullanıyorsanız ona göre almanız gerekiyor, biz önce küçük SG90 Tower Pro’lar kullandık, ama arkasından daha fazla tork ihtiyacımız doğdu ve MGR996R’lere geçtik. el_motorlarSiz parmaklar üzerine yük bindirmeyecekseniz küçük servolar gayet yeterli.
 4. Misina – Örgü misina kullanırsanız, daha sonra sıkışma ve kopma, atma gibi problemlerin önüne geçersiniz. En kötüsü tam işi bitirip denerken misinanın atması ya da kopması oluyor.
 5. Pil. Li-po süper olurdu ama pahalı bir çözüm. Eldiven için sorun yok, ama El için motorlara yeterli enerjiyi sağlamak gerekiyor. Yoksa sürekli sorun çıkaracaktır. O yüzden eğer MGR996R servo kullanıyorsanız, 7.2V civarı potansiyel farkı ve 2.5-3 A civarı akım sağlayabilen bir güç kaynağına ihtiyaç var. Önemli: Motorlara uygun güç vermezseniz titremeler ve istenmeyen rastgele hareketler görebilirsiniz. Sorunu başka yerde aramadan önce öncelikle uygun batarya ile deneyin. 2700Mah 6 adet pil ile rahat rahat sistemi çalıştırabilmeniz gerekiyor. Her zamanki gibi motorların çıkışına olabildiği kadar yakın bir noktaya 1000mf elektrolitik ve 0.1 mf seramik kapasitörleri paralel takmanızı, hatta sinyal ucuna da  220 Ohm civarı bir direnç koymanızı tavsiye ederim.
 6. 5 adet Flex sensör. Flex sensör, büküldüğünde direnci değişen bir sensör, dolayısıyla bu proje için çok uygun. Fakat çok pahalı olduğundan, biz kendi sensörümüzü yapma yoluna gittik. Bunun için ihtiyacınız olan şey ise asetat, 9B kurşun kalem ve yapışkan bakır şerit veya bakır ince plaka.
 7. Makaron – Sensörlerinizin boyutuna uygun çapta.
 8. Eldiven. Kışlık kalın eldivenleri tercih edin derim.
 9. 5 x 22 Ohm Direnç
 10. On/Off butonları tercihe göre.
 11. 3D printer. Biz el kısmının çizimlerini internetten indirerek printerda bastık. Eğer 3D printerınız yoksa şuradan ilk bölümü izleyebilir, şuradan 3D printer yapımı postunu okuyabilir ve ilk proje olarak ona girişebilirsiniz. Ya da basitçe 5 tane hortumu birbirine bağlayarak ve motorlar için altına bir kutu yaparak da basit bir prototip oluşturabilirsiniz.

KONTROL ELDİVENİ – Biyonik Eli Komuta Eden Kısım

Flex sensör bağlantısı:

Bağlantıyı aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

flex_sensor_1_motor_1

5 sensör kullanacaksınız ve her biri bir analog pine girecek, yani A0, A1, A2, A3 ve de A4. Motorları da dijital pinlere.

Kurşun kalemden Flex Sensör yapımı:

Anakart vb. cihazların içerisinde geldiği antistatik torbalardan bulursanız bu adımı atlayarak kurşun kalemle karalayacağınız sayfa yerine onu kullanabilirsiniz. (Velostat)

20150228175944!Velostat

 

Bulamazsanız, kurşun kalem metoduna devam. Bir sayfa alın, ondan eldiveninizin parmaklarına uygun 2 cm eninde ve yaklaşık 10-12 cm civarında şeritler kesin. Bu şeritlerin bir yüzünü 9B kurşun kaleminizle iyice karalayın. Daha sonra da bu şeritlerin karalanmamış tarafından ikiye katlayın, yani karalanmış yüzeyler dışarı bakacak.sensor_karalama

Sonra bakır plakanızdan da 2 adet aynı ebatlarda şerit kesin. Bunların birinin uç kısmına siyah, diğerinikine de kırmızı kablo lehimleyin. Bu iki plakanın arasına karalanmış kağıdınızı sandviçleyin. En dışına da makaron geçirdiğinizde, multimetrenizin problarını kablolara değdirip, ölçüm metodunu da rezistans yaptığınızda; sensörünüzü büktüğünüz zaman direncin değiştiğini göreceksiniz. Sonrasında, aynı yukarıdaki gibi bağlantılarınızı yapabilirsiniz.sensor_5lisensor_motor

Ben sensörleri eldivenin üzerine diktim. Tabi sensörleri derken, sensörlerin içinde bulunduğu makarondan yapılma kabı sabitlemekten bahsediyorum. Kabloları da kola bant şeklinde takılacak bir kutuya ulaşacak kadar uzattım. Kutunun içerisine de Arduino ve 9V pil konulduktan sonra, kutu kapatılıp, 9V pilin + ucuna seri lehimlenecek bir on/off butonuyla sistem açılıp kapanıyor.

eldiven

BİYONİK EL – Kontrol Edilen Kısım

Biyonik elin çizimlerini internetten bulduk. Gayet güzel modellenmiş el mekanik sistemleri bulabilirsiniz. Biz çok meşhur InMoov sistemini indirerek 3D printer ile bastık. Siz de dosyaları şu siteden indirebilirsiniz.

 

el_motor

Motorları yerli yerine bağladık. Çizimlerde motor yerleri gayet net olarak belli. Motor flanşlarını da kullandığınız motorlara göre basmanız gerekiyor.

misina

Burada işin en problemli kısmı, misinaların gergi ayarı olacak. Orası da Özkan’ın uzmanlık alanına giriyor. Elin ya tam sıkılmış, ya da tam açık halindeyken bulunduğu pozisyona göre ayarlarınızı yapabilirsiniz.

YAZILIM KISMI:

Yazılım kısmı aslında basit, hele robotla kıyaslanınca!

Burada aslında çok basit anlatımıyla yaptığımız şey şu. Eldivendeki sensörlerden aldığımız veriyi 0-180 derece arası bir değere oranlıyoruz. Bu değeri de kablosuz modül yardımıyla mekanik eldeki kablosuz modüle gönderiyoruz. Ve de elimiz, ona gönderdiğimiz değerlere göre servo motorları her parmak için ayrı ayrı gerektiği kadar çeviriyor.

Flex sensörlerimizi analog pinler üzerinden okuyoruz, dolayısıyla dirençlerinin değiştiği aralığı bilmek gerekiyor, her sensör için değişken olabilir. Özellikle de bizimki gibi ev yapımıysa. Bu sebeple yazılım içerisinde, sensörünüze göre bir skala belirlemeniz gerekiyor.

XBEE Uygulaması ve ayarları

Xbee kullanıyorsanız, Xbee özel yazılımını indirip master/slave ayarlarını yapmanız gerekiyor. XCTU yazılımını buradan indirebilirsiniz.

İndirdikten sonra ayarları için şu sayfayı kullanabilirsiniz. Unutmayın, 2 modülün de aynı Baud Rate’te olması, master/slave ayarlarının yapılması, ve de otomatik bağlantı için Mac adreslerini girişi yapılması şart.

HC-05 Ayarları

Bağlantı üstteki şekilde olacak, aynı şekilde master/slave otomatik bağlantı ayarları ve Baud rate ve Mac address tanımlamaları yapılmalı. Onun için de modülleri AT command moduna alıp gerekli ayarları girmeniz gerekiyor. O kısmı da robot postunda anlatmış ve linkini vermiştim.

EL YAZILIMI

El yazılımını buradan indirebilirsiniz. –>> biyonik_el_receiver

ELDİVEN YAZILIMI

Eldiven yazılımını buradan indirebilirsiniz. –>> Biyonik_el_sender

Devreleri kurup, hazırladığım yazılımı da Arduino’ya atın, yeni oyuncağınızla herkese hava atmanın keyfini çıkarın!

SONUÇ:

Biyonik elimizi kullanarak gördüğünüz gibi metalcilik yapmak ve dürüm yemek gibi nefis işler yaptık. Bir sonraki postumuzda da bu eli düşünce gücüyle nasıl kontrol ettiğimizi anlatıyoruz, merak edenler şöyle buyursunlar efendim.

el_durum el_metaal

 

Türk İşi ekibi sosyal medya hesapları:

Facebook: facebook.com/ntv.turkisi Twitter: @ntv_turkisi Instagramntv_turkisi Youtube kanalı: TÜRK İŞİ

Kişisel hesaplarımız:

Murat Kızılkaya Twitter: @muratkizilkInstagram: muratkizilk

Metin Şahin Twitter: @MetinSahin_m, Instagram: METINSAHIN_M

Fatih Yıldız Twitter: @FatihTvittirInstagram: fatihyildiz1981

Özkan Özarslan Twitter: @ozkankimInstagram: ozarslanozkan

 

Biyonik El Nasıl Yapılır?

* *

Yanıtla

87 Yorumlar on "Biyonik El Nasıl Yapılır?"

Bildirim
avatar

Sırala:   en yeni | en eski | en çok oylanan
Furkan
Ziyaretçi
Furkan
9 yıl 1 ay önce

Murat abi elin mekniğine hangi sitede buldunuz

tuna kınacı
Ziyaretçi
tuna kınacı
9 yıl 19 gün önce

gerçekten türkiyede bunların yapılıp 15 16 yaş arasındaki çocuklara sevdirdikçe biz bu orta gelir tuzağından kkurtulup tasarım ve arge faliyetlerimiz sonucunda gelişmiş ülkeler seviyesine bir adım daha yaklaşabiliriz tüm ekibe başarılar diliyorum.

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan
9 yıl 14 gün önce

Abi bu flex sensör yapımı o kadar işime yaradı ki çok teşekkürler.

Francys
Ziyaretçi
8 yıl 11 ay önce

I’ve been playing with py-openzwave for the past 2 weeks. Everything lokoed great until I discovered(more like got stock) that there’s no REMOVE NODE function. I’m sure I’ll figure it out eventually, but I guess I’m too lazy, so I was hoping I could get an advice from someone experienced in this area. I’m using Aeon ZStick S2, it supports hardware node add/remove by pressing a button on USB controller, but I’m looking at programmable way of doing it(I did mention that I’m lazy, right? Don’t like an idea of wondering around the house and doing extra clicks:) Thanks,Andrei

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan
8 yıl 11 ay önce

Abi elin iskeletini nasıl yapabilirim

Ramazan Mert
Ziyaretçi
Ramazan Mert
8 yıl 11 ay önce

Merhaba Murat Abi ben 2 ay gibi bir süredir flex sensörleri yapmaya çalışıyorum fakar çalışıp çalışmadığını tam anlayamıyorum. Çalışıp çalışmadınığını anlamak için tek servoluk basit bir kodu nasıl yazabilirim acaba birde 5 adet mg90s servo var elimde parmaklara yük binmeyeceğinden uygun olur diye düşündüm seninde düşünceni almak isterim . 2. sezonu iple çekiyorum 🙂

Yasin
Ziyaretçi
Yasin
8 yıl 10 ay önce

orda robot kolda dosyalarında butun baskıları basıcakmıyız resımlerı varsa atabılırmısınız

Mahmut Ali Durukan
Ziyaretçi
Mahmut Ali Durukan
8 yıl 9 ay önce

Yapılan projeler ve bu projeleri bizlerle paylaşma fikri gerçekten muhteşem ben makine mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim çok isteyerek seçtiğim bir bölüm değildi ta ki sizleri görene kadar… sormak istediğim bu tür projeleri yapabilmek adına hangi yeterliliklere sahip olmak gerek örneğin tasarımların mekaniği ve yazılımı için hangi programlara hakim olmak gerekir bunun hakkında bilgi verebilirseniz gerçekten çok sevinirim projelerinizin ve başarınızın devamını dilemeyi de unutmayayım

Rıza
Ziyaretçi
Rıza
8 yıl 8 ay önce

Merhabalar basit bir chipset yazılımı yapmak istiyorum en basti öğreni için hangi projeye bakamam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

emrecan
Ziyaretçi
emrecan
8 yıl 7 ay önce

Murat abi mümkünse servo motorların nasıl bağlandığını anlatan şemayı yükleyebilir misin?
Bir de 1000mf elektrolitik ve 0.1 mf seramik kapasitörleri tam olarak nereye takmamız lazım?

Fatih
Ziyaretçi
Fatih
8 yıl 7 ay önce

Abi günlerdir içimi kemiren bi konu var biz bu flex sensörü yapmak için iletkeni grafite sandviç yapıyoruz fakat direncin değişmesi grafitin o bölgedeki yoğunşuğunun değişmesiylemi alakalı iletkenin hareketleri sonucu konumundaki değişikliktenmi kaynaklanıyo kurduğum teoriler bunlar internette bununla ilgili yazı makale vs aradım fakat yok beni aydınlata bilirmisin yada post yapabilirmisin ve önerebileceğin bir kaynak varmı sağol..

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim
8 yıl 6 ay önce

murat abi bizde proje olarak bunu farklı bi kaç sensor ile yapıcağız ancak kolun 3d baskısının tüm parçalarını inmoovdan tam olarak anlayıp bulamadık tüm 3d tasarım stl dosyalarını atabilirmisiniz

yardım lütfeen
Ziyaretçi
yardım lütfeen
8 yıl 6 ay önce

bu kodların bluetooth uyarlaması nasıl olacak? nasıl yapabiliriz? kodlarını paylaşabilirmisiniz?

enes
Ziyaretçi
enes
8 yıl 5 ay önce

iyi günler ben flex sensörleri yaptım fakat 980 ve 1024 arası değer veriyor sorun karalamadamı daha stabil değerler için ne yapmalıyım

emrecan
Ziyaretçi
emrecan
8 yıl 5 ay önce

servo motor çok titriyor sebebi ne olabilir?

furkan
Ziyaretçi
furkan
8 yıl 5 ay önce

merhaba ben enerjiyi 2 adet 2000mah lityum-ion telefonpilini seri bağlıyarak sağladım fakat bunları nasıl şarj edeceğimi bilmiyorum direk 9v2000mah bataryayı taksam şarj olurmu ve elimde 400watt powersupply var onun çıkışınada bağlıyabilirim veya hiç olmadı bunu şarj etmek için bir devre filan varmı bana yol gösterebilirmisiniz şimdi lityum pilde şakaya gelmez patladımmı fena patlıycağının farkındayım iyi günler

yusuf
Ziyaretçi
yusuf
8 yıl 5 ay önce

murat abi ben bu Flex sensörün bağlantısını anlamadım ama şu kablolar aynı yere mi balanıyor

fahrettin
Ziyaretçi
fahrettin
8 yıl 4 ay önce

yağ abi bin bu hc-05 bt modulü diğeriyle nasıl eşleştirilir yardım edermisin

fahrettin
Ziyaretçi
fahrettin
8 yıl 4 ay önce

abi ben senin hc-05 leri dediğin gibi yaptım birbiriyle eşleştirdim ama filex sensörlere dokununce ilk hareket etti sonra etmedi neden olabilir

emrecan
Ziyaretçi
emrecan
8 yıl 4 ay önce

İyi günler ben motorları beslerken 5 volt 3 amper adaptör kullandım 3 tane motoru sorunsuz çalıştırdı fakat 4. motoru çalıştırırken titremeye başlıyor acaba volt mu yetmiyor amper mi?

Fahrettin
Ziyaretçi
Fahrettin
8 yıl 3 ay önce

abi ben filex senrorlerle hreket ettiremiyom

can
Ziyaretçi
can
8 yıl 3 ay önce

merhaba xbee modüllerinin haberleşmesi için verdiğiniz linkten pek faydalanamadım.Function set’teki xbee’lerden biri ”zigbee coordinator at” diğeri ”zigbee router at” mı seçilecek ? teşekkürler…

süleyman
Ziyaretçi
süleyman
8 yıl 3 ay önce

abi farklı servolar kullanınca kod farklı yazmamız gerekiyormu birde flex 2.2 inch veya 4.5 inch kullanınca kodlarda değişiklik olması gererkirmi

Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman
8 yıl 3 ay önce

Abi ben tower pro sg90 kullanan olurmu micro servo diyo satın alacağım yerde şüphelendi kullanan olurmu

Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman
8 yıl 3 ay önce

Birde program tekrardan başlarmı

Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman
8 yıl 3 ay önce

Abi makaron yerine ne kullanilabilir

süleyman
Ziyaretçi
süleyman
8 yıl 2 ay önce

asıl sorum onun etrafını siyah bantla şeklini bozmadan bağlasam olurmu

ERDEM
Ziyaretçi
ERDEM
8 yıl 2 ay önce

MERHABA MURAT ABİ BEN FLEX SENSÖR YERİNE 5 TANE 10K SÜRGÜLÜ POT KULLANIYORUM ANCAK BU YAZILIMLA PEK STABİL ÇALIŞMIYOR PROGRAMDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER YAPMAM LAZIM STABİL ÇALIŞMASI İÇİN

süleyman
Ziyaretçi
süleyman
8 yıl 2 ay önce

abi lütfen kablolu için kod yazıp at bana.Araştırdım baya yok.Bilgimde yok kod yamayla ilgili.Kullandığım flex2.2 inch. Şu adreste var ama birşey anlamadım pek denedim olmadı bu adresteki şekilde
http://www.marcopucci.it/tutorial-arduino-12-robotic-hand/
lütfen

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim
8 yıl 2 ay önce

abi yazıcıdan cıkarttım malzemeleri aldım 5.6 cm flex sensör 2 hc-05 modul 2 arduino birleştirme kısmını tam nasıl yapıcam anlıyamadım verdiginiz el icin ve eldiven için olan kodlar bluetooth için hazırmı yani flex sensörleri ve servoları takınca direk atmıs oldugunuz programla calısırmı cok acil abi cvp verirseniz sevinirim

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim
8 yıl 2 ay önce

abi bizde yapmaya çalışıyoruz bu projeyi 3d çıktıları çıkarttık malzemeleri aldık ama flexi yapamadık düzgün bi değer alamıyoruz kara kalemle karaladığımız frexlerden bi değer aralığı alamıyoruz çok düzensiz değer veriyor onu da kullanamıyoruz nerde yanlış olduğunu anlayamadık velostat alsak düzelir mi sıkıntı yardımcı olabilir misiniz 🙁

Can
Ziyaretçi
Can
8 yıl 2 ay önce

Abi merhaber herşeyi yaptım elimde bir flex sensör ve bir servo motor var (mg995) bluetooth baglantısını yaptım (hc-05 lerle) potansiyometre ilede kontrol ettim yazdıgınız programları attıgımda hiç bir tepki alamıyorum sadece bir flex ve servoyla denemek amaclı acaba pinlerimi yanlış baglıyorum 8nci pini a0 a1 a2 a3 hepsine bagladım nerde hata yapıyorum flex 2.2 kullanıyorum kodumu degiştirmem gerekli cok g

süleyman
Ziyaretçi
süleyman
8 yıl 2 ay önce

kablolu birden fazla takınca kafayı yiyiyo nedendir

murat
Ziyaretçi
murat
8 yıl 2 ay önce

abi flex sensör map degelerini nasıl ölçebiliriz ve yazılımdaki map degerlerini ölçüme göre nasıl degiştirebilirim örnegin 110 la 850 arası sonuc alıyorum ben

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet
8 yıl 2 ay önce

Kablosuz robotik el projesiyle uğraşmaktayız.Servolar istediğimiz gibi hareket etmiyor.Normalde projede 4.5 inch kullanılmıs.Biz 2.2 inch kullandık.Map ayarını nasıl yapabiliriz.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet
8 yıl 2 ay önce

map degerlerini nasıl ölçebiliriz ve yazılımdaki map değerlerini ölçüme göre nasıl degiştirebilirim ?
örnegin 20 la 90 arası sonuc alıyoruz.

wpDiscuz