Cep Telefonu Kılıfı (3D Printer) Nasıl Yapılır?

 

Murat_isimli

3D printer aslında bizim için kolay ama anlaşılması zor bir konu. Bu tip yazıcıların hayatımıza artık girmesi ve herkesin evinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Hangi alanlarda kullanabileceğimizi anlatmadan insanların hayatına dokunması biraz zor tabi.

3D printerın nasıl yapıldığını programın  1.bölümünde işledik, nasıl yapıldığını detaylı olarak da şurada anlattık.

Anneler gününde Fatih annesine güzel bir cep telefonu kılıfı tasarladı, onu da 3D printer ile bastı.

2015-05-06 00.40.22 2015-05-06 00.41.18 2015-05-06 00.41.29

Aşamaları yaklaşık şöyle:

  1. Fatih Solidworks çizim programını kullanıyor. Lisansı biraz pahalı olsa da mühendislik tasarımı yapmak için inanılmaz kullanışlı bir program. Fatih şirketten dolayı lisanslı kullanabiliyor, fakat o kadar kapsamlı olmasa da yine de 3D çizim yapabileceğiniz pek çok ücretsiz programı internette bulabilirsiniz. SolidWorks programını da 30 gün trial süresince kullanabilirsiniz. Solidworks programını indirmek için –>> https://www.solidworks.com
  2. Kendiniz için kullandığınız telefonun boyutlarına göre bir telefon tasarlamanız gerekiyor. Kameranın, flaş ve hoparlörün denk geldiği alanlara boşluk açılması gerekiyor. Yine aynı şekilde yanlardaki butonlara göre de çiziminizde boşluklar bırakmanız gerekir. Fatih’in annesinin ve kendisinin telefonu aynı olduğundan, eline kumpası alarak ölçtü, biçti, ve kılıfını uygun boyutlarda tasarladı. Internetten telefonunuza uygun kılıf 3D modellerini indirip üzerinde de oynayabilir, veya direkt basabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki siteyi öneririm.3D model indirebileceğiniz bir site –>> https://www.thingiverse.comBu da CAD dosyaları indirebileceğiniz bir diğeri –>> https://www.grabcad.com
  3.  Tasarım bittikten sonra sıra basmaya geliyor tabi. Burada da Fatih’in önemli yorumları var.

Fatih-copy_isimli

Tasarımda dikkat edilecek olan noktalar

1-) Telefonun sağ, sol, alt ve üst kısımlarındaki fonksiyonel tuşların, şarj aleti girişlerinin, kulaklık girişlerinin, hoparlörlerin açıkta kalabiliyor olması.
2-) Üst tarafındaki tırnak yerlerinin iyi tasarlanması
3-) Printerda supportsuz basılabilecek şekilde olmasıdır. Printerda supportsuz parça basabilmek için alt zeminden yukarı doğru olan açının en az 45 derece olması gerekmektedir.
SUP1 SUP2
3D modelleme programı kullanıyorsanız eğer, yazıyı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yazı fontu hoşuma gittiği için bu şekilde bastım.
Fatih’in tasarladığı cep telefonu kılıfı dosyalarını indirmek için (*.stl) (Venüs 5.0 V Altın telefon için) –>> venuscover.zip

Yeni projelerde görüşmek üzere!

 

Türk İşi ekibi sosyal medya hesapları:

Facebook: facebook.com/ntv.turkisi Twitter: @ntv_turkisi Instagramntv_turkisi Youtube kanalı: TÜRK İŞİ

Kişisel hesaplarımız:

Murat Kızılkaya Twitter: @muratkizilkInstagram: muratkizilk

Metin Şahin Twitter: @MetinSahin_m, Instagram: METINSAHIN_M

Fatih Yıldız Twitter: @FatihTvittirInstagram: fatihyildiz1981

Özkan Özarslan Twitter: @ozkankimInstagram: ozarslanozkan

 

Cep Telefonu Kılıfı (3D Printer) Nasıl Yapılır?

3 yorum
* *

Yanıtla

3 Yorumlar on "Cep Telefonu Kılıfı (3D Printer) Nasıl Yapılır?"

Bildirim
avatar

Sırala:   en yeni | en eski | en çok oylanan
Dhiumara
Ziyaretçi
8 yıl 11 ay önce

This is lovely. Thank you for shairng it. I hope it inspires more people to write in print and on the net openly about this issue. Your example is great!Thank you for standing up for all of us! CJ: Just wanted to do what I could to help and this seemed like a simple way to convey the message. Hopefully it will inspire others to support the cause as well.

makar
Ziyaretçi
makar
8 yıl 10 ay önce

Grabcad vb gibi ücretsiz 3d model sunan sitelerde bir çok telefona ait hazır modeller mevcut kendinize özel modeller oluştururken bu modelleri telefon ölçüleri tırnaklar tuş boşlukları için taslak olarak kullanarak geriye kalan bölgelerde çeşitli çizim programları ile kendinize özel hale getirebilisiniz. Ölçerek sıfırdan oluşturmak için birkaç deneme yapmanız gerekebilir.

Özkan Özarslan
Editor
Özkan Özarslan
8 yıl 10 ay önce

Makar haklı beyler 🙂
Ama atladığı bir konu var. Bizim cep telefonu kabımız Venüs’e özel. Bu yüzden tasarım kısmı için böyle bir yol izledik.
Eğer diğer markalara uygun bir cep telefonu kabı tasarlamak istiyorsanız bende Makar’ın yöntemini öneriyorum.

wpDiscuz