Twitter Lazer Nasıl Yapılır?

Murat_isimli

Selamlar!

Program başında gösterdiğimiz Twitter lazer projesi, çok eğlenceli ve güzel bir proje. Matt Richardson’un fikrinden esinlendiğimiz bu projeyi çok bilgilendirici ve öğretici bir proje olduğu için sizlerle kısaca paylaşmak istedik.

Bildiğiniz gibi ışığa duyarlı boyalar var. Normalde bu boyalar içerisinde bulunan çinko sülfit sayesinde UV ışınını soğurup depolar ve karanlıkta görebildiğimiz üzere de bu enerjiyi yayar.

Screenshot 2015-07-04 18.21.20

Bu boyalara yoğun UV ışını verildiğinde, lazerle olduğu gibi, bu etkiyi anında ve daha yoğunlaştırılmış olarak görebiliyoruz. Bizim sistemin çalışma prensibi de bu.

Motorlar vasıtasıyla belirlenmiş hareketleri yapıyor. Bir nevi XY plotter. Ama duvara lazerle yazması ve internete bağlanarak twitter datası çekip yazması sistemi çok ilgi çekici bir hale getiriyor.

Screenshot 2015-07-04 18.23.48

 

Screenshot 2015-07-04 18.27.31

MALZEME LİSTESİ

  1. UV lazer – Yeşil lazerler değil bu noktaya dikkat. Piyasada mavi veya mor lazer olarak geçiyor, dalga boyunun 405 nm civarı olması gerekiyor. Aslına bakarsanız 425 nm altı modeller çalışır. Lazerin üzerinde yazar.
  2. 2 adet servo motor – Biz SG90 tower pro kullandık.
  3. Prototipleme kartı tabi ki, Arduino Uno
  4. Ethernet Shield. Biz bunu kullandık ama istenirse wireless da yapılabilir
  5. 12V Güç Kaynağı
  6. 7805 Transistör – Lazeri beslemek için
  7. Led ve pleksi isteğe göre

ELEKTRONİK KISIM

Sistem basit. Arduino ve ethernet shieldi birbirine bağlayın. Servoları bağlayın. Sistemin enerjisini verin. Servoların enerjisini Arduino üzerinden almayın, sorun yaşayabilirsiniz. Ledler için de geçerli.

YAZILIM KISMI

Arduino’ya şu yazılımı atın –>> FadeAway

Bir php sunucunuz varsa onu kullanın, ya da internetten ücretsiz bir sunucu bulup oraya şu dosyaları atın. –>> ethernet

Dosyaların içerisinde gerekli değişiklikleri yapmanız gerekiyor. Arduino’ya attığınız dosyanın içine sunucu adresinizi ve dosya isimlerini, varsa şifrelerinizi girin.

Sunucunuza attığınız dosyalar için ise, yine değişiklikler yapmanız gerekiyor, Twitter Api şifrelerinizi dosya içine yazın. Zaten basit dosyalar, açınca anlayacaksınız.

TASARIM KISMI

Fatih-copy_isimli

Selamlar.

Bu proje ile ilgili bütün dataları, aşağıdaki TwitterLaser.rar dosyasında bulabilirsiniz. Dosyayı Step formatında yükledim.

TwitterLaser

Fatih

 

 

Türk İşi ekibi sosyal medya hesapları:

Facebook: facebook.com/ntv.turkisi Twitter: @ntv_turkisi Instagramntv_turkisi Youtube kanalı: TÜRK İŞİ

Kişisel hesaplarımız:

Murat Kızılkaya Twitter: @muratkizilkInstagram: muratkizilk

Metin Şahin Twitter: @MetinSahin_m, Instagram: METINSAHIN_M

Fatih Yıldız Twitter: @FatihTvittirInstagram: fatihyildiz1981

Özkan Özarslan Twitter: @ozkankimInstagram: ozarslanozkan

Twitter Lazer Nasıl Yapılır?

* *

Yanıtla

6 Yorumlar on "Twitter Lazer Nasıl Yapılır?"

Bildirim
avatar

Sırala:   en yeni | en eski | en çok oylanan
Shailesh
Ziyaretçi
8 yıl 9 ay önce
coopermaa你好!我測試了利用IR傳遞訊號給IR接收器 進而利用arduino控制 servo轉動 如同上面你在討論串裡面的回覆一樣 但我發現我在紅外線接收判斷式的執行區塊裡加入servo的控制碼後 if (results.value == irKeycode1) { blinkLED(); value = 180; myservo.write(value); delay(50); }我按壓遙控器1 我的IR接受器顯示在serial mnitoor的紅外線編碼會不一致 導致不一定每次按壓1都會發生動作 例如:irCode: 57F56608, bits: 32irCode: 58DF0D19, bits: 32irCode: 9F0ED2F5, bits: 32irCode: 51D521B9, bits: 32irCode: AE4188A3, bits: 32irCode: FFFFFFFF, bits: 0irCode: 207F42BD, bits: 32以上都是按壓1顯示出來的數值以下是我的code#include // 引用 IRRemote 函式庫#include const int irReceiverPin = 2; // 紅外線接收器 OUTPUT 訊號接在 pin 2const int ledPin = 13; // LED 接腳Servo myservo;int value = 0;long irKeycode1 = 0x207F42BD ; // 儲存在 long integer 中long irKeycode2 = 0x207FC23D ; IRrecv irrecv(irReceiverPin); // 定義 IRrecv 物件來接收紅外線訊號decode_results results; // 解碼結果將放在 decode_results 結構的 result 變數裏void setup(){ pinMode(ledPin, OUTPUT); // 把 LED… Read more »
Ömer
Ziyaretçi
Ömer
8 yıl 8 ay önce

İyi günler ! Lazerin etkisi kalıcı mı ? Yoksa bir zaman sonra geçiyor mu ? Teşekkürler Türk İşi ekibi 🙂

Özkan Özarslan
Editor
Özkan Özarslan
8 yıl 8 ay önce

Lazerin etkisi geçici. Zaten güzelliği de burada yoksa daha kuvvetli bir lazerle kalıcı bir yazıda yazılabilir.

Erdem
Ziyaretçi
8 yıl 8 ay önce

Kanalları zaplarken denk geldim. Haset içinde izlemeye başladım. TweetWriter yaptınızı görünce önce bir üzüldüm.Matt Richardson fikrinden esinlenmiş bunlar da meeeh dedim doğrusu.Yaratıcı bişey yok diye düşündüm. Ben de PlotClock ‘dan yürüyüp kalem yerine lazer takacaktım.Evimin duvarında yok olan bir saat yapacaktım.Fakat devamında izlediğimde hakkıyla bitirdiniz. Motor drivera ikinci bir tane lehimleme fikrini alkışladım. Takım olarak nefis iş çıkardınız ortaya. Nefis program olmuş.Bravo!

Oğuzhan
Ziyaretçi
Oğuzhan
8 yıl 1 ay önce

abi merhaba ben de böyle bir proje düşünüyorum ama farklı
ben server üzerinden röle vb sensörler kontrol etmek istiyorum
yani birnevi akıllı ev yapmak istiyorum.
internetteki çoğu projeye baktım ama birşey anlamadım. siz yardım ederseniz sevinirim.

wpDiscuz