8x8x8 Led Cube Nasıl Yapılır?

Murat_isimli

Selamlar!

4x4x4 led küp yapıldıktan sonra, tabi ki beni kesmedi! Acaba 8x8x8 yapsak mı diye düşünürken, Metin lehim işlerini ben yaparım deyince, o zaman devresini de ben yaparım dedim.

Şimdi 8x8x8 led küp demek, 8 tane 4x4x4 küp yapmak demek anlamına geldiğinden sistemi çok daha farklı çalışıyor. Yani normalde her pini ayrı ayrı arduino’ya girerken, artık 8li 8li girmemiz gerekiyor. Yani pinler çok yetersiz. Peki ne yapmalı?

Bu durumda “shift register” denen entegreleri kullanıyoruz. Yani şöyle ki, bir ana entegremiz var. Bu ana entegremiz adres seçimlerini, zamanlamaları ve açıp kapatmaları ayarlıyor. Sonra 8 tane de shift register entegresi takıyoruz, bu entegreler de 8’li bir kümeden istediğimizi açıp kapatıyor; bu sayede de her bir ledi ayrı ayrı kontrol edebiliyoruz.

Eğer bu projeyi yapacaksanız, biraz vakit alıyor. Ama bu sizi korkutmasın, isterseniz önce 4x4x4 olanı yapın. Onu bir akşamda rahatça bitirebilirsiniz. Sonrasında da ondan 7 tane daha yapacağınızı düşünerek (tabi hızlanacağınızı da hesaba katın) bu işe girmek isteyip istemediğinize karar verin derim. Çünkü bir projeyi yarım bırakmak insana kötü bir his verir, hep içinizde kalır. Başladığınız işi her zaman bitirin!

MALZEME LİSTESİ:

  1. 512 adet led
  2. 8 tane 74HC574 Entegresi – Bunlar shift register diye bahsettiğim entegreler
  3. 1 adet 74ACT138N entegre – Bu da adress selector entegremiz
  4. 16 adet PN2222 transistör
  5. 64 adet 220 ohm direnç
  6. 8 adet 100 ohm direnç
  7. 2 adet 22pf seramik kapasitör, 16 adet 0.1 mf seramik, 3 adet 1000mf elektrolitik, 3 adet 10mf elektrolitik ve 1 adet 100 mf elektrolitik.
  8. Arduino mega
  9. 12V güç kaynağı (Ek fonksiyonlar yoksa 5v yeterli ) en az 2A
  10. 7805 voltaj regülatörü

ELEKTRONİK KISIM:

Çok fazla detaya inemiyorum, bu hafta yazmam gereken çok fazla post var, ve de önümüzdeki haftanın projesi. Hep söylediğim gibi şimdilik kısaca geçiyorum, sorularınızı sosyal medya hesaplarımızdan ve aşağıdaki yorumlardan cevaplıyorum. Çekimler bittiğinde daha açıklayıcı bilgiler gireceğim.

Ledler

Ledlerin iki ayağı vardır, anod ve katod. Anod(+) olan uzun olan ayak. Kısa olan da katod. Açılımı Light Emitting Diode. Yani ışık yayan diyot. Yani led bir diyottur. Standart diyotların en önemli özelliği de akımı tek tönlü geçirmesidir. Dolayısıyla ledler de uzun olan ayaklarından pozitif(+) bağlantı yapılınca çalışan, diğer yönden çalışmayan ışık yayan diyotlardır diyerek basit girişimizi yapalım 🙂

Led küpte 512 led var ve bunları birbirine bağlamamız gerekiyor. Ve de düzgünce yapmamız gerekiyor bunu. Yoksa aşağıdaki gibi bir led küpümüz olabilir.

Ama bizim amacımız şunu yapmak:

Bunu yapmanın da en kolay yolu, bir şablon kullanmak. Ledleri bu şablona oturtup lehimleyin. 8 katı da oluşturduktan sonra bunları sırasıyla birleştireceksiniz. Şablon olarak da düzgün bir tahta parçası bulun ve küp katmanlarını oluşturacak ledler için birbirine eşit mesafede 8’e 8’lik 64 delikten oluşan bir sistem hazırlayın. Deliklerin arası yaklaşık 2.5 cm (25mm) olacak. Ama siz kendi ledlerinizin bacaklarını büküp birbirine mesafesini ölçmeden hazırlamayın. Bacak boyları farklı olabilir.

 

Ledleri nasıl birleştireceğim?

Öncelikle bütün ledleri test edin. Katmanları yaptıktan sonra da test edin, lehim yaparken bozmuş olabilirsiniz. İnanın bana küp bittikten sonra farketmek istemezsiniz 🙂 Ortalardaki bozuk bir ledi değiştirmek ellerinize çok hakim değilseniz gerçekten uğraştırıcı bir iş olabilir.

Sonra şablonunuzu kullanarak ledlerinizi oturtun. Sonra da bacaklarını aşağıdaki gibi bükeceksiniz. Unutmayın bükeceğiniz ayak KATOD! Yani kısa olan. Diğer bacak değil. Ha öyle yaparsanız ne olur, bu sefer devreyi ve kodu değiştirmeniz gerekecek. Yine çalışır ama uğraşırsınız. NPN yerine PNP transistörler kullanacak, bağlantıları değiştirecek, kodu revize edeceksiniz. Boşa uğraşmanın pek anlamı yok. Katodları birbirine lehimleyerek satırları, anodları birbirine lehimleyerek de sütunları yapacağız.

Ledlerin birbirine bağlantıları aşağıdaki gibi olacak.

img_1445.jpg

Her katmanımızın katodlarını birleştirdik. anodları bağladık. Şimdi elimizde 64 adet anod, 8 adet katod oldu. Yani küpteki her sütun -> 64 anod ve küpteki her katman -> 8 katod. Şimdi artık devreye geçebiliriz.

Not: Şimdi bizim anodlarımız 64 tane ve direkt olarak çıkış alıyoruz (Bir yere oturttuğumuzu varsayarsak). Ama katodlarımızı yani 8 katmanımızı alttan nasıl çıkaracağız? Ben ince emaye tel (bobin teli, dışı yalıtkan kaplı tel) kullandım. Her katmana ince bir emaye tel lehimledim, ve aşağıdan çıkardım. Toplam 8 adet. Yani her katmana 1 tel lehimleyerek 8 tel elde ettik ve alttan çıkardık. Emaye kaplı olduğu için de yolda bir yere değmesi sorun olmadığı gibi, ince olduğu için de bakılınca göze çarpmıyor, estetik bozulmuyor. Bu telleri de aşağıdaki resimde en sol sıranın hemen sağında görebilirsiniz.

Tabi sonrasında işi biraz şuna çevirmeniz gerekecek:

Devre şeması aşağıdaki gibi ve de yaptığım kartı arkalı önlü olarak fotoğrafladım. Şimdilik bununla idare edin, zaten sistem çok açık. Sadece biraz sabır istiyor 🙂

LED CUBE SCHEMATICS

LED CUBE SCHEMATICS 2

2014-07-26 19.30.350 2014-07-26 19.30.349

 

YAZILIM KISMI:

Led küp yazılımını Arduino’ya atın ve çalışmaya başlasın. Benim kodun içinde yazı yazma opsiyonunuz da var, ona bir bakın. İstediğiniz şeyi küpe yazdırabilirsiniz. Ben buna gerek görmedim ama eğer isterseniz buna da 4x4x4 versiyonunda yaptığım gibi ses kontrolü eklersiniz, ve telefonla bağlanarak istediğiniz her şeyi söyleyerek yazdırabilirsiniz! Koda bir bakın. Sorular için yorumlara yazın ki hem herkes faydalansın, hem de ben buraya parça parça bilgileri eklemiş olayım.

8x8x8 Led Küp Yazılımı -> LEDCUBE_8X8X8_TEXT

Görüşmek üzere!

Türk İşi ekibi sosyal medya hesapları:

Facebook: facebook.com/ntv.turkisi Twitter: @ntv_turkisi Instagramntv_turkisi Youtube kanalı: TÜRK İŞİ

Kişisel hesaplarımız:

Murat Kızılkaya Twitter: @muratkizilkInstagram: muratkizilk

Metin Şahin Twitter: @MetinSahin_m, Instagram: METINSAHIN_M

Fatih Yıldız Twitter: @FatihTvittirInstagram: fatihyildiz1981

Özkan Özarslan Twitter: @ozkankimInstagram: ozarslanozkan

8x8x8 Led Cube Nasıl Yapılır?

* *

Yanıtla

79 Yorumlar on "8x8x8 Led Cube Nasıl Yapılır?"

Bildirim
avatar

Sırala:   en yeni | en eski | en çok oylanan
Akil
Ziyaretçi
Akil
8 yıl 11 ay önce

12v güç kaynağı yazmışsınız amperin kaç olduğunu belirtmemişsiniz unuttunuz sanırım.

İbrahim kıybar
Ziyaretçi
İbrahim kıybar
8 yıl 11 ay önce

Isim yazma devresi ni bu devreyle nasıl birleştirilecek ve isimler efekli mi yanacak

Serdar SUNGUR
Ziyaretçi
Serdar SUNGUR
8 yıl 8 ay önce

Maksimum kaç tane led kullanılabilir?

gece gelen
Ziyaretçi
gece gelen
8 yıl 8 ay önce

merhaba. tebrikler harika işler yapıyorsunuz. Biraz daha detaylı bilgi alabilme şansımız var mı acaba? Led bağlantılarını nasıl yapacağımızı anlatan ufak bir video yada şema varsa güzel olabilir. gerekli malzemeler var ama bilgi yetersiz uygulamada sıkıntı yaşıyorum. teşekkürler iyi çalışmalar

gece gelen
Ziyaretçi
gece gelen
8 yıl 8 ay önce

devre şeması tamam. ama gönderdiğiniz resimlerde önlü arkalı dediğiniz resimler aynı değil. tutmuyor resimler. burada bi sıkıntı yaşadım. ikinci olarak ledleri nasıl birleştireceğim hakkında sıkıntı yaşıyorum. katotları bağlıcam seri şekilde tamam. fakat 8 tane satırı nasıl bağlayacağız. bundan sonra bir üst satır ile bağlantı nasıl olacak bunlar hakkında detaylı bilgi harika olurdu. teşekkürler.

Yunus
Ziyaretçi
Yunus
8 yıl 7 ay önce

bu devreyi yapan, yapmaya kalkışan var mıdır misafirler arasında. Maliyet ne durumda çıkıyor bir de aranızda ciddi ilerleme katedenler var mıdır? projeye başlamayı düşünüyorum fakat biraz da çekiniyorum açıkçası. projeyle ilgilenen arkadaşlar bilgi verirse bizler için de yararlı olacağını düşünüyorum. Ekibe de ayrıca teşekkür ediyorum çok başarılılar Allah yolunuzu açık etsin.

Batuhan
Ziyaretçi
Batuhan
8 yıl 6 ay önce

Merhaba murat abi ben bu led küpü yapmak istiyorum fakat elektronikle alam hiç yok ama yapmak istiyorum. Bütün malzemeleri topladıkdan sonra yapamama ve malzemelerin elimde patlayacagı korkusu var .Sence bu işe girmelimiyim ?

Batuhan
Ziyaretçi
Batuhan
8 yıl 6 ay önce

Merhaba murat abi biz okul projesi için bu küpü yapmaya karar verdik.Ledlerin lehimlenmsinden sonraki aşamaları anlayamdık.Daha ayrıntılı olarak anlatabilirmisin

Sercan
Ziyaretçi
Sercan
8 yıl 6 ay önce

öncelikle böyle girişimlerde bulunduğunuz ve bizlere iyi örnek olduğunuz için sizleri tebrik ediyorum.Bir sorum var şu led telleri ile devre arasında kullandığınız gri renkdeki kablonun türü ne acaba elektronikçilere ne dersek alabiliriz ve o kabloyu tellere lehimliyormuyuz teşekkürler

Batuhan
Ziyaretçi
Batuhan
8 yıl 6 ay önce

Merhaba murat abi öncelikle bizlere iyi örnek olduğunuz için sizl gerçekten içten tebrik ediyorum.Bi sorum var abi. Bütün ledleri lehimliyoruz en alt sutundakı ledlerı bir zemine delikler açıp geçiriyoruz fakat katodları nasıl cıkaracagımızı anlamadım
birde anodları zemınden cıkardıkdan sonra kullandığın gri kablonun adı ne abi
birde o gri kabloyu zeminden çıkan ledlere lehimliyormuyuz abi kusura bakma çok soru sorduysam Teşekkürler

Berdan
Ziyaretçi
Berdan
8 yıl 6 ay önce

abi oncelikle meraba sizi severek izliyorum yeni bolumlerinizi dort gozle bekliyorum Arduino Mega 2560 R3 Proto Shield ile Arduino Mega 2560 R3 (Klon) var bunlardan hangisini kullanmaliyiz? Birde yeni bolumler ne zaman gelecek sabirsizlikla bekliyoru(z)

ali osman
Ziyaretçi
ali osman
8 yıl 5 ay önce

üstad ben 2 tane led kupu yaptım ama çalışmadı arduino ile lütfen bıraz yardımcı olabılırmısınız bide bu devrede ne kullandınız artmega kaç yani tam anlayamadım lütfen bana bu numaradan ulaşabilirmisiniz (05xx xxx xx xx) yardım aihtiyacım olmasa numaramı yazmak zorunda kalmazdım 🙁

Selçuk Ayhan
Ziyaretçi
8 yıl 4 ay önce

Selamlar,
Abi 2 diyor rgb led kullansak renk kontrolunu nasıl sağlayabiliriz bilgi alabilir miyim?
Yazılımın içinde kontrol edebiliyor muyuz?

Cihan
Ziyaretçi
Cihan
8 yıl 4 ay önce

Merhaba ben bu projede devre semasini pek anlamadim yani cok kapali bir şekil 4x4x4 den 5 tane yaptım 16f877a ile ve yazilimini da yazdim CCS ile lakin 8x8x8 yapcam ama burda devre şekli çok bozuk yardım ederseniz sevinirim birde istediginiz kadar boyut olur demissiniz 10000 adet led olması mümkün mü.?

Mahmut Çelik
Ziyaretçi
Mahmut Çelik
8 yıl 4 ay önce

Merhabalar ben 4x4x4 küpü pic ile yaptım bunu arduino ile değilde pic ile yapmanın bir yolu varmı arduinonun nasıl kullanıldığını bilmiyorumda yardımlarınız için teşekkür ederim.

Mahmut çelik
Ziyaretçi
Mahmut çelik
8 yıl 3 ay önce

Merhaba size bir soru sormak istiyorum 8x8x8 led küp yapımında 16F877A pic ini kullanmak istiyorum ama yazılımını bulamadım sizde varsa bana yardım edermisiniz bu pic kullanıldığındaki devre şemasıda lazım bana TUBİTAK yarışma düzenledi onun için bu küpü yapıyorum 16F877A pic inin yazılımını verebilir misiniz bana

İlyas seker
Ziyaretçi
İlyas seker
8 yıl 3 ay önce

Murat abi küpü yapmaya karar verdim ledleri bagladim iyi hoş ama elektronik devresinde biraz zorlandim bu devrenin eagle veya PCB dosyasını yukleyebilirmisiniz

Ercan
Ziyaretçi
Ercan
8 yıl 3 ay önce

Merhabalar hocam ben elektrik elektronik öğrencisiyim 11. Sınıf. Bu devreyi proje olarak yapmak istedim ve şuan zorunlu halde yapılması lazım led küpünü yaptım fakat devreye gelince neyi metreye koyacağım gerçekten bilemedim nasıl yapıdan yönlendirir ve beni aydinlatirsaniz mutlu edersiniz video ile anlatır misiniz lutfeňn YouTube da takip ederiz

Ercan
Ziyaretçi
Ercan
8 yıl 3 ay önce

Merhabalar hocam arduino mega deilde uno olmazmi

Ercan
Ziyaretçi
Ercan
8 yıl 3 ay önce

Sadece devrenin akışıni kontrol etmek istiyorum hocam onun için arduino UNO kullanıcam eğer olur derseniz..
Birde hocam arduino sipariş için önerdiğiniz internet adresi varmı paylasabilirmisiniz. Teşekkürler

Ercan
Ziyaretçi
Ercan
8 yıl 3 ay önce

Hocam bir hafta mühletim var eğer bir hafta içersinde çekerseniz büyük ihitmalle sergilenecek beni çok çok mutlu edersiniz eğer yaparsanız gerçekten çok sevap işleriniz :)))

Ercan
Ziyaretçi
Ercan
8 yıl 2 ay önce

Hocam led küpü hazır.. Arduino UNO yu şimdi nasıl takımda nerelere gani bilgi verirseniz müteşekkil olurum :)) çok pin kullanılacak dediniz nasıl kullanıcam ?

ekrem bağcı
Ziyaretçi
ekrem bağcı
8 yıl 2 ay önce

Abi ardunio bağlantısını gösterebilirmisin?

Ekrem Bağcı
Ziyaretçi
Ekrem Bağcı
8 yıl 2 ay önce

Abi ben led led kupu ve devresini bitirdim yalnız aklıma takılan bi kaç soru var bu iki şemada sv1 ve sv2 soketleri var bunlar birlestirilecek mi ve sv2 soketinde 1, 2, ve 16 ardunionun hangi ucuna baglanilacak yardım edersen çok sevinirim abi 🙂

wpDiscuz